Kaip pasirinkti tinklo įrangą

Planuojant tinklo architektūrą reikia nepamiršti ir galinių taškų, kurie bus įrengti kliento prieigose ir turės lemiamą paslaugų kokybės rodiklį. Pasirinkus tinkamus įrenginius bus užtikrintas stabilus ir patikimas duomenų perdavimas, bei informacijos saugumas ir vientisumas. Todėl renkantis tinklo įrenginius reikia išanalizuoti reikalavimus techninei ir bei programinei įrangai.

Pirmiausia reikia nustatyti fizinį tinklo dydį, bei reikalavimus ateities plėtrai, jei tai yra numatyta įmonės strategijoje.

– Kiek vartotojų yra arba planuojama?

Vartotojas tai nebūtinai turi būti asmuo, tai gali būti ir kiti, prie tinklo prijungti įrenginiai, kaip spausdintuvai, IP kameros ir telefonai, įrenginių valdikliai ir t.t. Būtina atsižvelgti, ar įmonėje planuojama įdarbinti daugiau asmenų ir nustatyti, kokių resursų jiems reikės per artimiausius 3 metus. Jei tinklas jau egzistuoja arba jis turi būti pakeistas/atnaujintas reikia išsiaiškinti, koks šiuo metu informacijos srautas/pralaidumas yra pasiekiamas. Jei yra išnaudojama tik 70-80% esamo pralaidumo ir neviršija – įranga yra tik keičiama į analogišką naują.

– Kiek nutolusių padalinių yra arba bus ateityje? Ar numatoma didesnė plėtra?

Dažna įmonė turi ne vieną padalinį ar darbuotojus, dirbančius nuotoliniu būdu, kurie jungiasi prie vidinių įmonės resursų. Todėl būtina planuoti įmonės tinklą su numatoma pačios įmonės plėtra ir taip užtikrinti visas galimybes duomenų perdavimui iš naujų įmonės padalinių.

Surikus informaciją apie tinklą, toliau renkamės techninę įrangą ir gilinamės į jos programines galimybes, bei kokius tinklo servisus ji gali palaikyti.

Išsiaiškiname, kokie bus programinės įrangos reikalavimai tinklui.

– Koks paketų minimalus ir didžiausias uždelsimo laikas (latency)?

Vienai programinei įrangai tai gali būti visiškai nesvarbu, tačiau pvz. IP telefonijai ar IP transliacijoms yra labai svarbus uždelsimo laikas (IP telefonijai jis neturėtų būti didenis negu 150ms).

– Kokio dydžio pralaidumo reikia?

Žinant vartotojų skaičių ir jų naudojamos programinės įrangos reikalavimus tinklui galima preliminariai apskaičiuoti duomenų srauto dydį. Gamintojai visada pateikia techninės įrangos maksimalius galimybių rodiklius, pagal kuriuos galima atitinkamai išsirinkti tinklo įrenginius.

– Dideli ar maži Ethernet rėmai?

Priklausomai kokį tinklo mediumą diegsite, reikia atsižvelgti, kokio dydžio Ethernet rėmai bus perduodami. Standartinis rėmas 1Gbps tinkle yra 1500 MTU, o 10Gbps gali būti 9000 MTU (anlg. Jumbo frame). Įprasta praktika yra 10Gbps tinklo mediumą panaudoti sujungiant pagrindinius tinklo įrenginius (maršrutizatorius su L2, L3 komutatoriumi) ir tarnybines stotis.

– Ar reikia tinklų perduodamą informaciją koduoti?

Jei įmonė turi vieną ir daugiau filialų ir nori juos prijungti prie vidinio įmonės tinklo, įrenginys privalės palaikyti bent vieną VPN protokolą su kodavimu, kaip pvz IPSec, OpenVPN, SSTP.

– Ar reikės maršrutizavimo protokolų palaikymo?

Jei įmonė turi keletą filialų kitose šalyse ir nori kad jie butų pasiekiami vidiniame įmonės tinkle, dažnai reikia įdiegti maršrutizavimo protokolus (BGP, MPLS). Todėl būtina, kad įrenginys palaikytų bent vieną.

Kokios techninės įrangos galimybės?

Procesoriaus darbo dažnis dažnai lemia duomenų perduodamo srauto kiekį ir IP paketų uždelsimo laiką. Pateiksiu keletą pavyzdžių:

  • 400 Mhz skirtas 4-10 Mbps duomenų srautui perduoti
  • 600 Mhz skirtas 10 – 20 Mbps duomenų srautui perduoti
  • 700 Mhz skirtas 30-50 Mbps duomenų srautui perduoti
  • 1000 Mhz apie 100 Mbps duomenų srautui perduoti
  • 1.4 Ghz ir kelių branduolių labai dideliam duomenų srautui perduoti

Atminties kiekis labai svarbus jei įrenginyje naudojami tokie servisai kaip įvykių išsaugojimas, paketų eilių valdymas, interneto tarpinis serveris/filtras arba yra naudojamą detalių/specializuotų (Layer 7) ugniasienės taisyklių.

Įrenginio parinkimas pagal programinės įrangos specifikaciją pavyzdys

Pasirinkta programinė įranga Citrix Receiver

  • -perduodamų duomenų srautas 100-300kbps vienam klientui vidutiniškai 200 kbps
  • -Paketų galimas uždelsimas ne daugiau 60 ms

Preliminarus reikalingas perduodamų duomenų srautas

  • Turime 10 aktyvių vartotojų 10 x 200 kbps = 2Mbps
  • Duomenų šifravimo ir perdavimo VPN tuneliu sudaro apie 12% perduodamų duomenų srauto = 2,24 Mbps
  • Rekomenduojamas biuro interneto įvado duomenų srauto greitis ne mažiau 10 Mbps

Publikavo: 

Padedame prisijungti prie pasaulio ipv4/ipv6 lygio tinklų pagalba. ITIL, CISCO, Mikrotik, MCP, CompTIA, LPI